obrázek bez popisu

Velký bazén: 25.1°C brouzdaliště: 25°C vzduch: 18.4°C

Historie

Historie městského koupaliště v Bystřici pod Hostýnem sahá až do roku 1880, kdy se představenstvo města rozhodlo financovat stavbu lázeňského domu a souvisejících bazénů pro lázeňskou péči. Změna z lázeňského prostoru na městské koupaliště byla provedena v roce 1907, kdy došlo k výstavbě větších bazénů. Tak vzniklo v městském lesoparku Zahájené v Bystřici pod Hostýnem první městské koupaliště.

Původní koupaliště bylo rozdělené na dvě části. Západní část s menším bazénem (blíže k rybníku) byla pro ženy a východní část s větším bazénem (blíže k železniční trati) byla pro muže. Muži a ženy se v té době, tj. v době monarchie, nesměli koupat a rekreovat společně. Společné plavání a rekreace se povolilo až po někdy po 1. světové válce.

Někdy okolo roku 1948 byla zahájena rekonstrukce plováren. Dosavadní bazény byly zrušeny a nahrazeny jediným bazénem o rozměrech 50 metrů v délce a 16 metrů v šířce. Dále bylo postaveno brouzdaliště, filtrační stanice, šest startovacích bloků a prkno pro skoky do vody.

Koupaliště bylo slavnostně otevřeno roku 1956. Na oslavu se konaly plavecké závody a utkání ve vodním polu. To bylo naposledy co se na bystřickém koupališti konaly plavecké zavody.

V r. 1987 začala rekonstrukce koupaliště. Bazén byl vy-kachličkován, hloubka bazénu byla při rekonstrukci z pěti metrů na východní straně snížena na 1,8 m. Šířka bazénu je 15,45 m tj. prakticky beze změny. Hloubka bazénu na západní straně byla z 90 cm zvýšena na 120 cm a délka bazénu byla zkrácena na 48,9 m a tak bazén nyní nesplňuje podmínky pro případné pořádání plaveckých závodů.